Reklama

Lęki Europejczyków

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Inny kraj, analogiczny jak gdzie indziej sondaż i podobne wyniki. Muzułmanów boją się w Szwajcarii, co pokazały wyniki referendum; we Włoszech, w Niemczech, w Belgii, a teraz do grupy bojących się narodów dołączyli Brytyjczycy. W przeprowadzonym niedawno badaniu tylko co czwarty obywatel Wysp pozytywnie patrzy na wyznawców Allaha. Co trzeci swoje odczucia do muzułmanów określił jako - zimne. 52 proc. bałoby się, gdyby w ich sąsiedztwie planowano wybudować wielki meczet - informował „The Daily Telegraph”. Negatywne spojrzenie na muzułmanów ma swoje odbicie w spojrzeniu na religię w ogóle. W mocno zsekularyzowanej Wielkiej Brytanii ponad połowa z prawie 4,5 tys. respondentów uważa, że podziały religijne w ich kraju negatywnie wpływają na życie społeczne. Większość ludzi opowiedziałaby się nawet za ograniczeniem prawa do wolności wypowiedzi, żeby uciszyć religijnych ekstremistów. Uprzedzenie do religii ma swoje odbicie w jeszcze jednej postawie. 45 proc. respondentów boi się głęboko zaangażowanych religijnie polityków, uważając, że prawo stanowione przez nich byłoby gorsze niż w przypadku, gdyby uchwalali je legislatorzy obojętni religijnie. Przeciwną opinię zajmuje co piąty Brytyjczyk. Muzułmanów szczególnie obawiają się osoby słabo wykształcone. Ta opinia występuje dwukrotnie częściej u nich niż wśród uczestników badania z cenzusem akademickim.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

31 spojrzeń Maryi: Spojrzenie, które staje się matką dla innych

2026-05-30 20:47

[ TEMATY ]

31 spojrzeń Maryi

Adobe Stock

Każde spojrzenie Maryi coś odsłania: Boga, człowieka, drogę. W maju zapraszamy Cię do zatrzymania się przy 31 takich spojrzeniach. Dziś zobacz jedno z nich.

Pod krzyżem Maryja otrzymuje nowe zadanie. Nie zamyka się w swoim bólu. Jej spojrzenie rozszerza się. Staje się miejscem dla innych. To jest dojrzałość miłości: nie tylko przeżyć swoje — ale otworzyć się na czyjeś życie.
CZYTAJ DALEJ

Zastąpił kard. Konrada Krajewskiego. Jałmużnik papieski: Z radością nieść Chrystusa światu

2026-05-31 15:38

[ TEMATY ]

Jałmużnik Papieski

Vatican Media

Zastałem ogromną instytucję - bardzo dużą, piękną, bogatą, posiadającą głęboką duchowość, mającą wiele wyzwań – mówi o Dykasterii ds. Posługi Miłosierdzia bp Luis Marín de San Martín, mianowany przez Papieża 12 marca jej nowym prefektem. Hiszpański biskup wyraża radość ze zbliżającej się pielgrzymki Leona XIV do jego kraju, zachęca też do zapoznania się z encykliką Magnifica humanitas.

„Moim obecnym zadaniem jest służba ubogim. Chodzi o ukazywanie miłosiernego oblicza Kościoła, o pozostawanie w kontakcie z ludźmi marginalizowanymi, wykluczonymi i ubogimi” – tak o swojej posłudze mówi bp Luis Marín de San Martín. Od 12 marca 2026 roku pełni on funkcję jałmużnika papieskiego. Zastąpił kard. Konrada Krajewskiego, który był jałmużnikiem od 2013 roku.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV: Papieskie Dzieła Misyjne głoszą światu Chrystusa, Księcia Pokoju

2026-06-01 12:44

[ TEMATY ]

Papieskie Dzieła Misyjne

Vatican Media

W świecie coraz bardziej naznaczonym podziałami, wojnami i konfliktami cztery Papieskie Dzieła Misyjne, podlegające Dykasterii ds. Ewangelizacji, pełnią nieocenioną służbę na rzecz misji Kościoła polegającą na głoszeniu Chrystusa, Księcia Pokoju i wcielonego objawienia Boskiej Miłości dla ludzkości - wskazał Papież podczas audiencji w Sali Klementyńskiej dla uczestników Zgromadzenia Generalnym Papieskich Dzieł Misyjnych.

Rok ważnych wydarzeń misyjnych
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję