Reklama

Pokój i dobro w herbie

Niedziela płocka 48/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jubileusz 550-lecia obecności na ziemiach polskich obchodzi wspólnota Ojców Bernardynów. To zgromadzenie franciszkańskie poświęca się działalności duszpasterskiej, zwłaszcza kaznodziejskiej, oraz naukowej. To właśnie bernardyni prowadzą rekolekcje, misje ludowe oraz głoszą kazania z okazji odpustów. Są wierni życiowej dewizie św. Jana Kapistrana. Przeżywanie w tym roku wielkiego jubileuszu 550 lat istnienia Ojców Bernardynów dało okazję do refleksji nad historią Kościoła w Polsce i burzliwymi dziejami kraju.
Bernardyni współtworzyli oblicze rodzimej kultury. Dokonywali tego jako wspaniali kaznodzieje, spowiednicy i misjonarze. Rozumieli adresatów swej posługi, gdyż wywodzili się spośród nich. Ojcowie Bernardyni są też kustoszami sanktuariów maryjnych nie tylko w Polsce, ale też w Europie. Jesteśmy dumni i szczęśliwi, iż w diecezji płockiej, w Skępem zgromadzenie to posiada swój klasztor, w którym króluje Pani Skępska - Królowa Mazowsza. Wspólnota Ojców Bernardynów jest bliska memu sercu. Pragnę również wyrazić swój wielki szacunek i uznanie dla kustosza tego pięknego sanktuarium maryjnego w Skępem o. Bolesława Opalińskiego, wspaniałego i zacnego zakonnika.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Leon XIV: świat potrzebuje nadziei, którą jest Chrystus

2025-10-22 15:40

[ TEMATY ]

Leon XIV

Vatican Media

Papież Leon XIV

Papież Leon XIV

Podczas spotkania z pielgrzymami z Burundi Papież Leon XIV wezwał do odnowy wiary i zawierzenia Chrystusowi jako jedynej prawdziwej nadziei człowieka. Ojciec Święty przyjął członków Bractwa abp. Courtneya (Fraternité Monseigneur Courtney), dziękując im za wierność Ewangelii i służbę najuboższym.

Arcybiskup Michael Aidan Courtney był irlandzkim dyplomatą papieskim i nuncjuszem apostolskim w Burundi. Zginął 29 grudnia 2003 roku, po tym, jak jego samochód został ostrzelany. Zapisał się w historii jako orędownik dialogu i pojednania między zwaśnionymi stronami wojny domowej. „W jego pamięci jesteście dziś rodziną bliską Papieżowi w Burundi, która chce być w misji obok ubogich i małych, w imię Chrystusa” - powiedział Leon XIV.
CZYTAJ DALEJ

Różaniec jako wędrówka w stronę Nieba

2025-10-22 20:55

[ TEMATY ]

różaniec

rozważania różańcowe

Adobe Stock

Przypomnij sobie słowa Matki Bożej z Fatimy o konieczności odmówienia przez Franciszka Marto wielu różańców. Wizjoner do końca swego krótkiego życia odmawiał tę modlitwę codziennie, wielokrotnie. Odchodził na bok, by nienagabywany do zabaw z rówieśnikami sięgać po różaniec. Nie chciał biegać wokół spraw tego świata, chciał biec do Nieba. Jego różaniec był „wędrówką”.

Długa wędrówka – a ta jest właśnie taka – jest zawsze wysiłkiem. Jest nużąca, wiąże się nawet ze zmęczeniem i bólem. Wszystko rekompensuje perspektywa osiągnięcia wyznaczonego celu. W przypadku różańca-wędrówki jest podobnie. Nie jest on przyjemnością, lecz trudem drogi. Nie musisz go nawet lubić! Możesz traktować go jako pokutę i właśnie to przede wszystkim ofiarować Niebu. Bo łatwo jest robić to, co lubimy, co sprawia nam przyjemność. Wiele większą zasługę ma ten, kto umie się przemóc, zmotywować i wykonać rzeczy wiążące się w wysiłkiem i cierpieniem. Każdy paciorek jest jak kolejny mały krok w stronę Nieba. Niebawem znajdziesz się tak blisko niego, że zauważysz zmiany. Coś z niebieskiego światła zacznie Cię nasączać, z wolna zaczniesz dostrzegać, że stać Cię na rzeczy tak niemożliwe jak zapomnieć głębokie urazy czy przebaczyć wielkie krzywdy… Odmawiasz różaniec jako wędrówkę, a ten owocuje w Twoim życiu nie dzięki Twej modlitwie dającej Ci radość, zanurzającej Cię w kontemplacji Boga, lecz dzięki modlitwie, która jest wysiłkiem kroczenia pod górę, by z każdym krokiem znaleźć się bliżej Nieba. Nielubiony i nierozumiany różaniec jako akt pokuty? Tak, bardzo owocnej.
CZYTAJ DALEJ

Król Karol III przybył do Watykanu

2025-10-23 12:01

[ TEMATY ]

Watykan

król Karol III

królowa Camilla

wizyta państwowa

PAP

Król Karol III jest już w Watykanie

Król Karol III jest już w Watykanie

Król Anglii Karol III i królowa Camilla przybyli do Watykanu z wizytą państwową. Jest to pierwsze spotkanie angielskiego monarchy z papieżem Leonem XIV i bez wątpienia można je nazwać historycznym, ponieważ po raz pierwszy od czasu rozłamu, 500 lat temu, głowa Kościoła katolickiego i głowa Kościoła anglikańskiego będą modlić się razem.

Po przybyciu i powitaniu na dziedzińcu św. Damazego o godz. 11:00 rozpoczęła się audiencja u Ojca Świętego w Bibliotece Watykańskiej, a o godz. 11:45 rozpoczną się spotkania równoległe. Podczas gdy król Anglii spotka się z kardynałem Pietro Parolinem w Sekretariacie Stanu, królowa odwiedzi Kaplicę Paulińską. O godz. 12.10 w Kaplicy Sykstyńskiej odbędzie się historyczna modlitwa ekumeniczna w intencji troski o stworzenie, zorganizowana przez Dykasterię ds. Popierania Jedności Chrześcijan.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję