Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Z modlitwą u Matki Teresy

Matka Teresa Kierocińska często powtarzała krótką modlitwę: „Przenajświętsze Oblicze Jezusa Chrystusa, zasłoń nas!”.

Niedziela sosnowiecka 13/2026, str. III

[ TEMATY ]

Sosnowiec

Piotr Lorenc/Niedziela

W intencji beatyfikacji modlą się osoby świeckie i konsekrowane

W intencji beatyfikacji modlą się osoby świeckie i konsekrowane

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W sosnowieckim Karmelu odbyło się marcowe spotkanie z Matką Teresą Kierocińską, które zgromadziło osoby pragnące modlić się o jej beatyfikację, a także lepiej poznać jej życie i duchowość. Wydarzenie rozpoczęło się od zwiedzania muzeum Domu Macierzystego. Z radością przyjęto fakt, że wśród uczestników znalazły się zarówno osoby odwiedzające to miejsce po raz pierwszy, jak i ci, którzy wracają tu regularnie. Wielu z nich podkreślało, że każda kolejna wizyta w muzeum poświęconym Matce Teresie pozwala odkryć nowe wątki z jej życia oraz głębiej zrozumieć jej duchowe dziedzictwo. To doświadczenie rodzi pragnienie kolejnych powrotów i dalszego poznawania tej niezwykłej postaci.

Świadectwem duchowej atmosfery spotkania są słowa jednej z osób, która odwiedziła muzeum po raz pierwszy. „To moja pierwsza wizyta w muzeum, ale na pewno nie ostatnia. Jestem zachwycona. Samo miejsce ma niesamowitą atmosferę, wszystko jest pięknie przygotowane i przemyślane. A historia Matki Teresy i jej miłosierdzie wobec ludzi – to coś naprawdę pięknego” – napisała w podziękowaniu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Centralnym punktem spotkania była Eucharystia sprawowana przez ks. Mariusza Dydaka. W homilii kapłan przypomniał, że chrześcijanin jest zaproszony do patrzenia na Jezusa i spotykania się z Nim „twarzą w twarz” w modlitwie. To właśnie w Obliczu Chrystusa objawia się prawdziwa twarz Boga – pełna miłości i miłosierdzia. Takie spotkanie przemienia człowieka, uczy go kochać i sprawia, że staje się coraz bardziej podobny do Chrystusa.

Kaznodzieja wskazał trzy ważne myśli płynące z liturgii. Po pierwsze – potrzebę wdzięczności za dar wiary i bycie chrześcijaninem, dzięki czemu możemy poznać Boga w Jezusie Chrystusie. Po drugie – pewność, że Bóg zawsze patrzy na człowieka z miłością, nawet wtedy, gdy człowiek się od Niego oddala. Po trzecie – konieczność odkrywania na nowo sensu modlitwy jako osobistego spotkania z Bogiem, które przemienia serce i życie.

Ksiądz Mariusz nawiązał także do szczególnie bliskiego Matce Teresie kultu Najświętszego Oblicza Jezusa. W duchowości karmelitańskiej i terezjańskiej ma on wyjątkowe znaczenie. Matka Teresa często powtarzała krótką modlitwę: „Przenajświętsze Oblicze Jezusa Chrystusa, zasłoń nas!”. Jak wspominają siostry, strony jej modlitewnika w miejscu Litanii do Przenajświętszego Oblicza Jezusa były niemal wytarte od częstego odmawiania tej modlitwy. Właśnie dlatego w karmelitańskim kościele wizerunek Przenajświętszego Oblicza z Całunu Turyńskiego znajduje się zarówno w bocznej nawie, jak i nad sarkofagiem Matki Teresy.

Kaznodzieja zachęcił, aby szczególnie w czasie Wielkiego Postu zatrzymać się i wpatrywać w twarz Jezusa – Boga-Człowieka. To spojrzenie powinno być pełne miłości i radości, podobne do spojrzenia Maryi, Józefa czy samego Boga Ojca.

Po Mszy św. uczestnicy mieli możliwość indywidualnej modlitwy przy sarkofagu Matki Teresy, powierzając Bogu swoje prośby i dziękczynienia za jej wstawiennictwem.

Podczas spotkania s. Benita CSCIJ podzieliła się również swoim doświadczeniem ośmioletniej posługi we Francji. Opowiedziała o pracy sióstr w tamtejszych wspólnotach oraz o tym, że mimo postępującego procesu sekularyzacji coraz częściej pojawia się pragnienie pogłębiania wiary katolickiej. W niektórych środowiskach rodzą się także nowe powołania – również do Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus.

2026-03-24 14:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świadek wiary

Niedziela sosnowiecka 30/2025, str. I

[ TEMATY ]

Sosnowiec

Amelia Gołuchowska

W muzeum m. Teresy Kierocińskiej w klasztorze w Sosnowcu

W muzeum m. Teresy Kierocińskiej w klasztorze w Sosnowcu

Matka Teresa nie głosiła proroctw wielkimi słowami, ale zostawiała proroctwo w ludzkich sercach – cichy głos Boga, który mówił przez jej czyny – powiedział ks. Marcin Słodczyk podczas Mszy św. w kościele zakonnym Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Sosnowcu.

Spotkania modlitewne, których celem jest wyproszenie beatyfikacji Czcigodnej Sługi Bożej m. Teresy Kierocińskiej, odbywają się 12. dnia miesiąca. Spotkanie w dniu 12 lipca rozpoczęło się tradycyjne od zwiedzania poświęconego jej muzeum. Pielgrzymów z Sosnowca i dalszych stron diecezji oprowadziła s. Bogdana Batog CSCIJ, dzieląc się historią życia i duchowością współzałożycielki Zgromadzenia Karmelitanek Dzieciątka Jezus.
CZYTAJ DALEJ

Narodziny i Chrzest św. Karola Wojtyły

2026-05-17 20:47

[ TEMATY ]

urodziny

Karol Wojtyła

Red

Emilia rodziła, wsłuchując się w śpiew Litanii ku czci Matki Bożej (maj, ok. godz. 17). Jakby Ktoś w górze w tym porodzie pomagał. Urodził się cudowny chłopczyk. A właściwie chłopak. Był bowiem wyjątkowo duży, silny, zdrowy. I głośno płakał, jakby chciał przekrzyczeć ludzi śpiewających Litanię w pobliskim kościele. Gdy akuszerka położyła niemowlaka na piersiach matki, zobaczyła, że po policzkach Emilii płyną łzy, na twarzy zaś rysuje się szeroki uśmiech. Matka czuła radość, wzruszenie i szczęście, że zdarzył się cud. Bo i dziecko, i ona żyją. Do tego zamiast chuderlawego, słabego dzieciątka, którego się spodziewała, urodziła wielkiego, mocnego chłopca.
CZYTAJ DALEJ

Diakon to sługa

2026-05-18 11:11

[ TEMATY ]

Świebodzin

diakonat

Zielona Góra

Karolina Krasowska

W sobotę 23 maja 2026 podczas Mszy św. o godz. 11.00 w kościele NMP Królowej Polski w Świebodzinie bp Adrian Put udzieli święceń diakonatu Janowi Siemaszce, alumnowi naszego Wyższego Seminarium Duchownego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję