Reklama

Niedziela Lubelska

Dobry kierunek

Podejmij obowiązki proboszcza parafii św. Wojciecha w Wąwolnicy oraz kustosza sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej i prowadź dalej posługiwanie swoich poprzedników – powiedział abp Stanisław Budzik do ks. Mirosława Bieleckiego.

2026-02-03 11:35

Niedziela lubelska 6/2026, str. I

[ TEMATY ]

Wąwolnica

Paweł Wysoki

Ks. Mirosław Bielecki (z lewej) rozpoczął posługę w Wąwolnicy

Ks. Mirosław Bielecki (z lewej) rozpoczął posługę w Wąwolnicy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W pierwszą niedzielę lutego odbyło się uroczyste wprowadzenie nowego proboszcza do wąwolnickiej bazyliki. Po śmierci śp. ks. Jerzego Ważnego urząd ten objął ks. Mirosław Bielecki, dotychczasowy ojciec duchowny Ogniska Światła i Miłości w Łopocznie. Uroczystość zgromadziła parafian i gości, w tym przedstawicieli lokalnych władz i kapłanów z dekanatu kazimierskiego z dziekanem ks. Konradem Piłatem. – Księże proboszczu, otrzymujesz nowe zadanie: pasterską troskę o tę parafię, podstawową cząstkę Kościoła, środowiska życia sakramentalnego, ewangelizacji i kształtowania wiary – powiedział metropolita. Witając nowego kapłana, parafianie zapewnili o swojej modlitwie, wsparciu oraz życzliwości.

Nowego proboszcza przedstawił abp Stanisław Budzik. Jak zauważył, wiele osób już go poznało jako znakomitego kaznodzieję i rekolekcjonistę. Ksiądz Mirosław Bielecki ma 59 lat; pochodzi z Poniatowej. Wychował się w religijnej, wielodzietnej rodzinie; jako nastolatek wziął udział w uroczystościach koronacji łaskami słynącej figury Matki Bożej Kębelskiej oraz w budowie kościoła parafialnego w Poniatowej. W czasach szkolnych był związany z ruchem oazowym oraz ze „Szczygiełkami” i ogniskiem muzycznym państwa Danielewiczów. Wezwany przez Chrystusa na drogę kapłaństwa, po formacji w lubelskim seminarium duchownym, przyjął święcenia prezbiteratu w maju 1991 r. Skierowany do parafii Świętego Ducha w Chełmie szczególnie zaangażował się w pracę z młodzieżą; przez kolejne lata był prefektem w szkołach w Chełmie i Lublinie. W 2005 r. objął parafię w Kosarzewie, a kilka lat później abp Józef Życiński powierzył mu duchową opiekę nad Ogniskiem Światła i Miłości, gdzie wybudował dom rekolekcyjny nad brzegiem Wisły. – Doświadczenia, jakie dotychczas zdobyłeś, bardzo ci się przydadzą w parafii i w sanktuarium. Możesz tu liczyć na pomoc wikariuszy, którzy zdali celująco egzamin podczas choroby śp. ks. Jerzego Ważnego; możesz liczyć na życzliwość parafian, którzy dziękują Bogu za to, że otrzymują światłych, pełnych ducha pasterzy. Umacniaj wiarę w sercach, a mając dar głoszenia słowa, przyciągaj ludzi z bliska i z daleka. Jak dobry pasterz prowadź wszystkich drogami zbawienia – powiedział do nowego proboszcza ksiądz arcybiskup. Jak poinformował, zadania ojca duchownego w Ognisku Świtała i Miłości przejmie ks. Wojciech Rebeta, ojciec duchowny Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie.

Proboszcz, poruszony wspólną modlitwą i klimatem życzliwości, wyraził wdzięczność za zaufanie i powierzenie mu wyjątkowej parafii i sanktuarium. – Nominację na proboszcza i kustosza w Wąwolnicy odczytuję jako dalsze prowadzenie przez Matkę Bożą. Troska o Kościół i kształtowanie wiary poprzez wpatrywanie się w Maryję, która, wskazując na Jezusa, mówi „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”, wyznacza dobry kierunek – powiedział ks. Mirosław Bielecki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Matka Boża nie zawodzi

Niedziela lubelska 34/2024, str. I

[ TEMATY ]

Wąwolnica

Paweł Wysoki

Łaskami słynąca figura Matki Bożej Kębelskiej

Łaskami słynąca figura Matki Bożej Kębelskiej

Jeśli ktoś stawia na Maryję, Jej zawierza, nigdy się nie zawiedzie – zapewnia ks. Jerzy Ważny, kustosz sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej.

Wąwolnica czeka na pielgrzymów. Jak co roku, w pierwszą niedzielę września i poprzedzającą sobotę (tym razem to 1 września i 31 sierpnia), w sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej odbędą się doroczne uroczystości z udziałem tysięcy wiernych. W ubiegłym roku tylko w odpustowy weekend przez miejsca związane z kultem Matki Bożej w Wąwolnicy i pobliskim Kęble, gdzie w 1278 r. miało miejsce objawienie, przewinęło się kilkadziesiąt tysięcy osób. Jak podliczyli duszpasterze, w ciągu dwóch dni rozdano ok. 50 tys. Komunii świętych.
CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne w Diecezji Elbląskiej

2026-02-28 19:09

[ TEMATY ]

zmiany personalne

diecezja elbląska

nowi proboszczowie

Karol Porwich/Niedziela

Ksiądz Biskup Elbląski dr Wojciech Skibicki dokonał zmian personalnych w diecezji elbląskiej.

Jak głosi komunikat na stronie internetowej diecezja.elblag.pl, zmiany dotyczą trzech dekanatów:
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję