Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zawierzeni Maryi

Doroczne rekolekcje formacyjne dla Legionu Maryi odbyły się w Osuchach.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 30/2023, str. I

[ TEMATY ]

Legion Maryi

Joanna Ferens

Na partyzanckiej drodze krzyżowej

Na partyzanckiej drodze krzyżowej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W rekolekcjach uczestniczyło ok. 70. członków wspólnoty należących do 22 prezydiów z Kurii Legionu Maryi pw. Matki Boskiej Częstochowskiej z parafii św. Jerzego w Biłgoraju oraz Kuria Matki Boskiej Nieustającej Pomocy z parafii WNMP w Biłgoraju.

Reklama

Rekolekcje poprowadził opiekun duchowy Legionu Maryi przy parafii św. Jerzego w Biłgoraju, ks. proboszcz Roman Sawic, który podkreślał, iż rekolekcje są szczególną formą doświadczenia Pana Boga. – Legion Maryi jest taką grupą, której zadaniem jest apostolstwo czynne, mające wiele przejawów, gdyż m.in. odwiedzają chorych, prowadzą modlitwę i ewangelizują. To apostolstwo jest emanacją ich życia modlitwy, która jest stałą formacją. Rekolekcje są doroczną formą wspólnotowego przeżywania doświadczenia Pana Boga. Na co dzień każde prezydium przeżywa cykl rocznej formacji we wspólnocie parafialnej, są też spotkania cykliczne kurii w rytmie rocznym, natomiast te rekolekcje mają wyjątkowy wymiar wspólnototwórczy, gdyż są adresowane do szerszego zakresu, osadzone w klimacie wakacji, w pięknym otoczeniu przyrody, są tez okazją do rekreacji, co składa się na piękne doświadczenie wspólnoty, przeżywania spotkania z Panem Bogiem i drugim człowiekiem. Dla każdego duszpasterza posługa w takim wydarzeniu staje się okazją do wyrażenia wdzięczności za to, że są, za ich działanie i zaangażowanie. One również cenią sobie posługę kapłana, tym bardziej każdy kapłan odkrywa w sobie takie wielkie pragnienie, aby z nimi być – tłumaczył.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Takie rekolekcje to dla nas bardzo wartościowy czas – wyjaśniała Jadwiga Pieczykolan, prezydent Kurii Legionu Maryi przy parafii św. Jerzego w Biłgoraju. – Doroczne rekolekcje to czas odgórnie zaplanowany przez wspólnotę Legionu Maryi i każdy legionista powinien w miarę możliwości w takich rekolekcjach uczestniczyć. Jest to czas na pogłębienie naszej wiary, aby się wzmocnić zapoznać bliżej, przeżyć spotkanie z Bogiem, oderwać od codziennego życia, poznać bliżej nasz podręcznik i codzienną działalność, omówić plany na najbliższe miesiące i posłuchać wartościowych konferencji – wyjaśniała.

Głównym tematem rekolekcji było powołanie ludzi świeckich i złożyło się na to cztery katechezy. Pierwsza katecheza była na temat „Bóg jest miłością”, w drugiej przewodziło nam hasło „Idźcie i głoście światu Ewangelię. Z kolei w trzeciej konferencji kapłan mówił nam o powołaniu ludzi świeckich w Kościele, a punktem stycznym jest Słowo Boże, które stało się Ciałem i zamieszkało między nami. Ostatnim tematem katechezy była potrzeba modlitwy za kapłanów. Mówiliśmy o wartości modlitwy, o tym, że jest ona słuchaniem i przeżywaniem, naśladowaniem Pana Boga, a szczególną modlitwą jest rozważanie Bożego słowa – dodała Jadwiga Pieczykolan.

Na program rekolekcji złożyły się m.in. Msze św., modlitwa różańcowa i Koronka do Bożego miłosierdzia, konferencje, Apel Jasnogórski, możliwość sakramentu pokuty oraz agape i czas integracji. Uczestnicy obejrzeli również film Wiesława Palucha Chłopcy z lasu, wysłuchali prelekcji dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łukowej Wiesławy Kubów o historii bitwy pod Osuchami, a także przeszli Partyzancką Drogą Krzyżową im. bł. Stefana Kard. Wyszyńskiego.

2023-07-19 11:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ponowili swoje zawierzenie

Niedziela sandomierska 50/2016, str. 1

[ TEMATY ]

Legion Maryi

Ks. Adam Stachowicz

Spotkanie Legionu Maryi w Radomyslu nad Sanem

Spotkanie Legionu Maryi w Radomyslu nad Sanem

Przedstawiciele wszystkich dziesięciu kurii Legionu Maryi, tworzących Komicjum Tarnobrzeg, zebrali się w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej i Pocieszenia w Radomyślu nad Sanem

Zlot poprzedzony był rekolekcjami przeżytymi w domu rekolekcyjnym przy sanktuarium. Jak informuje ks. Rafał Cudziło: – W rekolekcjach, które odbywały się w dniach 25-27 listopada, brała udział rekordowa liczba uczestników – 75 osób. Prowadzącym ćwiczenia duchowe był ks. Michał Mierzwa, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa. W bogatym programie nie mogło zabraknąć również nocnego czuwania – podkreśla kierownik duchowy wspólnoty legionowej w diecezji. Zwieńczeniem rekolekcji była Msza św., na którą przybyło dodatkowo ponad dwustu legionistów ze swoimi sztandarami. Po homilii ks. Rafał Cudziło wraz z członkami Legionu Maryi i zebranymi w świątyni odnowił przyrzeczenia chrzcielne, a następnie przedstawiciele zarządów dziesięciu kurii, z diecezji sandomierskiej, kieleckiej i tarnowskiej dokonali zawierzenia Bogu i Matce Najświętszej członków swoich wspólnot.
CZYTAJ DALEJ

KEP: Trwa dyskusja nad projektem obrzędu odnowienia zobowiązań osób życia konsekrowanego

2026-01-21 10:30

[ TEMATY ]

osoby konsekrowane

KEP

Karol Porwich/Niedziela

W dniach 19-21 stycznia 2026 roku, w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie, Komisja Konferencji Episkopatu Polski ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów odbyła kolejne zebranie robocze pod przewodnictwem bp. Piotra Gregera. Uczestnicy spotkania dyskutowali m.in. nad projektem obrzędu odnowienia zobowiązań osób życia konsekrowanego oraz nad treścią przygotowanego przez Komisję Wychowania Katolickiego KEP projektu dekretu ogólnego na temat osoby i posługi katechisty.

Zebranie rozpoczęło się od wspólnej modlitwy Liturgii godzin (Godzina w ciągu dnia), po której sekretarz Komisji ks. Jacek Nowak SAC odczytał protokół z poprzedniego spotkania. Po krótkiej dyskusji i naniesieniu kilku drobnych poprawek, protokół został przyjęty jednogłośnie.
CZYTAJ DALEJ

Otwarcie 16. Pól Nadziei w Oławie

2026-01-21 15:22

mat. pras

Misja, choć nie zawsze łatwa, nadaje sens — przypomniał młodym ks. dyrektor Caritas podczas inauguracji Pól Nadziei w Oławie. Podczas inauguracji zaprezentowano hasło nowej edycji Pól Nadziei: „Zasiej dobro, a wyrośnie nadzieja”.

W Centrum sztuki w Oławie odbyła się inauguracja 16. edycji Pól Nadziei. Na wydarzeniu zgromadziła się młodzież z oławskich szkół podstawowych i średnich, a także uczniowie z okolicznych miejscowości, które od lat współpracują w ramach tej inicjatywy. Otwarcie Pól Nadziei jest co roku okazją do przypomnienia, czym jest ta akcja i jaki ma cel. Mówiono o trwających konkursach plastycznych, o przygotowywaniu żonkili na wiosenną kwestę oraz o planowanym na maj marszu żonkilowym wokół oławskiego rynku. Spotkanie poprowadzili Marta Możejko i Sławek Graczyk – wieloletni koordynatorzy wolontariatu przy Hospicjum Domowym Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. Przedstawili kalendarz tegorocznych wydarzeń i zachęcali młodych do udziału w konkursie plastycznym. Podzielili się również swoimi wrażeniami ze spotkania koordynatorów Pól Nadziei z całej Polski, które odbyło się w Krakowie, w Hospicjum św. Łazarza. Koordynatorzy, pracownicy hospicjów i wolontariusze nagrali tam także pozdrowienia skierowane specjalnie do oławskiej młodzieży. Podczas inauguracji zaprezentowano hasło nowej edycji Pól Nadziei: „Zasiej dobro, a wyrośnie nadzieja”. To również hasło ogłoszonego już jesienią konkursu plastycznego. Młodzi przygotowują różnorodne prace, oceniane przez jury w poszczególnych kategoriach wiekowych. To dzieła ciekawe artystycznie, a jednocześnie niosące głębokie przesłanie. Co roku prezentowane są w Ośrodku Kultury w Oławie oraz podczas różnych wydarzeń związanych z Polami Nadziei. Głos zabrał także ks. Dariusz, dyrektor Caritas, który zwrócił się do młodzieży, mówiąc o znaczeniu misji w życiu człowieka. – Jak w dobrym filmie, misja nie musi być łatwa, ale nadaje sens – podkreślał. Dla uczniów taką misją może być szkoła, rozwijanie pasji sportowych czy zainteresowań, ale są też misje szczególnie ważne. Dla podopiecznych hospicjum misją jest zmaganie się z chorobą – czasem walka o powrót do zdrowia, a zawsze o zachowanie nadziei i otuchy. My wszyscy, jako swego rodzaju misjonarze, możemy ich w tej misji wspierać. Po to są Pola Nadziei, gesty solidarności i nasze zaangażowanie w promowanie tej idei – mówił ks. dyrektor. Ze sceny padły również zaproszenia na kolejne wydarzenia: Poranek Żonkilowy, podczas którego nastąpi rozstrzygnięcie konkursu plastycznego (8 kwietnia), oraz na majowy Marsz Żonkilowy po oławskim rynku – znak solidarności z chorymi i cierpiącymi. Na przełomie maja i czerwca, pod koniec roku szkolnego, w oławskich kościołach prowadzona będzie kwesta na rzecz hospicjum. Z zebranych środków zakupione zostaną materiały medyczne niezbędne w opiece nad chorymi – tak, by personel medyczny, lekarze i pielęgniarki mogli skuteczniej łagodzić ból, lepiej diagnozować i nowocześnie opiekować się pacjentami.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję