Reklama

Niedziela Rzeszowska

Drewniany skarb

Nie wiadomo dokładnie, ile ta świątynia ma lat. Niewątpliwie jest stara, ale widać też, że jest obiektem wyjątkowej troski.

Niedziela rzeszowska 19/2023, str. V

[ TEMATY ]

zabytkowy drewniany kościół

Barbara Filanowska-Babiarz

Drewniany skarb czyli kościół parafialny w Wólce Niedźwiedzkiej

Drewniany skarb czyli kościół parafialny w Wólce Niedźwiedzkiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Można zachwycać się jej walorami, wymaga to jednak czasu i uwagi. Przedsmak wrażeń daje internet, zwłaszcza strona parafialna. Ale to nie wystarcza, bo przecież rzeczywistość dostarcza o wiele więcej doświadczeń i przeżyć. Osobiste spojrzenie pogłębia te możliwości, konieczna jest jednak wyprawa na miejsce, do Wólki Niedźwiedzkiej. W tym celu należy przestać się spieszyć, zjechać z drogi ekspresowej w Sokołowie Małopolskim i odnaleźć niewielkie wzniesienie przy drodze na wschód w kierunku Leżajska.

Nim drewniana świątynia trafiła do Wólki Niedźwiedzkiej, miała różne lokalizacje. W 1912 r. dotarła tu, gdzie jest teraz. W tym czasie w pobliskiej Woli Zarczyckiej powstał kościół murowany, więc starszy, drewniany mógł służyć innym wiernym. Ten wariant wybrał Komitet Budowy, którego zadaniem była również zbiórka funduszy na ten cel wśród parafian i rodaków w USA. Kościół poświęcony został Matce Bożej Królowej Korony Polskiej i dalszym działaniem miejscowej społeczności było podjęcie starań o utworzenie parafii. Trwało to jakiś czas, dokładnie do 15 grudnia 1927 r., kiedy to w Wólce Niedźwiedzkiej erygowana została samodzielna parafia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wszystkie kościoły, ale zwłaszcza drewniane, wymagają stałej troski. To oczywiste. Dotychczasowi proboszczowie, w tym również obecny ks. Stanisław Szwanenfeld, wpisywali się w ten trend, wypełniali ten obowiązek, trud i wysiłek. Długo by wymieniać wszystkie, czasem po wielokroć wykonywane zadania i prace konserwatorskie. Zewnętrzny kształt świątyni dopełniła w 1971 r. dzwonnica, na której zawieszono trzy dzwony o imionach: Maryja, św. Wojciech i św. Jan Chrzciciel. W 1997 r. wykonano remont zasadniczy zabytkowego kościoła: wymieniono pokrycie dachu, stolarkę drzwi i okien. Nie zapomniano o zabytkowym, bo z 1630 r., wizerunku Matki Bożej Królowej Polski w ołtarzu głównym, a także ołtarzach bocznych Matki Bożej Niepokalanej i św. Józefa. Pamiętano o innych malowidłach, a nawet o rzadko spotykanych w świątyniach cymbałkach ołtarzowych przydatnych podczas Podniesienia.

W 2019 r. kościół poddany został kolejnej konserwacji ze środków pozyskanych dzięki Podkarpackiemu Urzędowi Marszałkowskiemu. Kiedy kończą się jedne prace remontowe i konserwatorskie, czas myśleć o kolejnych. Skarb wymaga troski.

2023-04-28 19:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Darmowe zwiedzanie z przewodnikiem

[ TEMATY ]

przewodnik

zwiedzanie

zabytkowy drewniany kościół

Parafia w Jawiszowicach

Plakat organizatora

Plakat organizatora

Do końca września można zwiedzać zabytkowy kościół św. Marcina w Jawiszowicach.

Także i w tym roku – od lipca do września – parafia umożliwiła zainteresowanym bezpłatne zwiedzanie zabytkowej świątyni, która znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej. Z tej możliwości mogą korzystać większe grupy i osoby indywidualne.
CZYTAJ DALEJ

Służby Tuska biorą się za Ojca Rydzyka. Dyrektor Radia Maryja wezwany do prokuratury

2025-11-17 10:49

Radio Maryja

Ojciec Tadeusz Rydzyk CSSR

Ojciec Tadeusz Rydzyk CSSR

Służby Donalda Tuska wytoczyły najcięższe działa przeciwko twórcy Radia Maryja. Ojciec Tadeusz Rydzyk został wezwany do prokuratury. Perfidii całej sprawie dodaje fakt, że ma być przesłuchany w dzień, w który rozgłośnia będzie świętować swoje 34 urodziny.

Podziel się cytatem - poinformowano dziś na stronach Radia Maryja.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV wzywa do dbałości w celebrowaniu liturgii Słowa

2025-11-17 11:45

[ TEMATY ]

Leon XIV

Vatican media

Do szczególnej dbałości o celebrowanie liturgii Słowa Bożego, promocji Liturgii Godzin oraz pobożności ludowej zachęcił Papież Leon XIV w przemówieniu do uczestników kursu dla odpowiedzialnych w diecezjach za duszpasterstwo liturgiczne - informuje Vatican News. Chodzi o sprzyjanie owocnemu uczestnictwu Ludu Bożego, jak również o liturgię godną - wskazał Papież.

Kurs dla odpowiedzialnych za duszpasterstwo liturgiczne został zorganizowany przez Papieski Instytut Liturgiczny św. Anzelma. Papież przypomniał, że kurs wpisuje się w realizację zadań formacyjnych wyrażonych w konstytucji apostolskiej Veritatis gaudium, takich jak formowanie celebransów i wiernych, aby przygotować ich do posługi w duszpasterstwie i liturgii.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję