Reklama

Niedziela Sandomierska

Aktywna przystań

W Tarnobrzegu po wielu miesiącach zabiegów udało się otworzyć Centrum Seniora.

Niedziela sandomierska 13/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

Tarnobrzeg

Centrum Seniora

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Centrum będzie miejscem spotkania i rozwijania pasji

Centrum będzie miejscem spotkania i rozwijania pasji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Duże zasługi w otwarciu centrum ma Tarnobrzeska Rada Seniorów, która od kilku lat starała się o powstanie miejsca, w którym ludzie starsi z terenu miasta znajdą przystań do wspólnych spotkań, rozwijania swoich pasji oraz po prostu bycia razem ze sobą. Z pomocą wyszedł również Dariusz Bożek, prezydent miasta, który na ten cel przekazał lokal z zasobów komunalnych, spełniający pod względem lokalizacji i warunków oczekiwania starszych mieszkańców miasta.

Inauguracja

W uroczystym otwarciu uczestniczyła Ewa Draus, wicemarszałek Podkarpacia, samorządowcy oraz przedstawiciele różnych instytucji. Wicemarszałek gratulując finalizacji pomysłu utworzenia Centrum Seniora, zwróciła uwagę na jego wielorakie zadania. – Gratuluję miastu, ale przede wszystkim gratuluję paniom, które zainicjowały i zorganizowały tak niezwykle potrzebne miejsce integracji. W Tarnobrzegu mamy coraz liczniejszą grupę seniorów, coraz więcej osób chce być aktywnymi. Cieszymy się, że to miejsce będzie służyło aktywizacji i motywacji do działań – powiedziała Ewa Draus. Radości z otwarcia centrum nie krył również Dariusz Bożek, prezydent miasta. – Absolutnie nie żałuję, że to miejsce, ten lokal został udostępniony tarnobrzeskim seniorom – stwierdził prezydent.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Współpraca i projekty

Opiekę nad Centrum Seniora sprawował będzie trzyosobowy zespół pod kierownictwem Janusza Maciurzyńskiego. – Będziemy dbać, aby nasi seniorzy mogli tutaj miło, interesująco i twórczo spędzić czas. My ze swej strony zapewniamy, że nie pozostawimy ich samych sobie, tylko będziemy proponować udział w różnorodnych blokach tematycznych. Współdziałamy już ze Stowarzyszeniem Akademia Seniora oraz tarnobrzeską Fundacją Damy Radę, z którymi zaczynamy realizację projektu „W zdrowym ciele zdrowy senior” – mówił Janusz Maciurzyński. Akademia Seniora ma za zadanie wspierać Centrum Seniora m.in. przez pozyskiwanie środków na działalność. – Złożyliśmy już w urzędzie miasta pierwszy projekt z zakresu opieki społecznej, który został zaakceptowany i otrzymaliśmy 20 tys. zł.

Zgłosiliśmy także wniosek do Narodowego Instytutu Wolności i oczekujemy na rozstrzygnięcie naboru. Dotyczy on partycypacji społecznej, czyli zachęty osób starszych do czynnego udziału w życiu miasta – powiedziała Józefa Biernacka, przewodnicząca Tarnobrzeskiej Rady Seniorów. Jak podkreślała przewodnicząca, ludzie starsi chcą być aktywni, ale również poszukują towarzystwa i możliwości spotkania z drugą osobą, a pandemia spowodowała, że zostali zamknięci w mieszkaniach. – Dlatego chcemy ich wyciągnąć z tych czterech ścian, zachęcić do kontaktów z innymi oraz aby zaangażowali się w życie społeczne i towarzyskie. Będziemy zatem w centrum robić to, czego sobie seniorzy zażyczą, i pragnę dodać, iż centrum będzie dostępne dla wszystkich seniorów, także niepełnosprawnych – podkreśliła Józefa Biernacka. Tarnobrzeskie Centrum Seniora mieści się przy placu Bartosza Głowackiego 34. Będzie otwarte w poniedziałki, środy i piątki od godziny 10 do 18, a we wtorki i czwartki od 12 do 20. Godziny mogą się jednak zmienić w zależności od sugestii seniorów.

2022-03-22 13:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Młodzi wybrali Chrystusa!

2026-06-07 13:34

[ TEMATY ]

Lednica

Lednica 2000

spotkanie młodych

Piotr Drzewiecki

Aktem wyboru Chrystusa i przejściem przez bramę – rybę zakończyło się 30. Ogólnopolskie Spotkanie Młodych nad Lednicą.

Jubileuszowe trzydzieste spotkanie na Polach Lednickich przeszło do historii. - Dziękuję za waszą obecność, za waszą odwagę wiary. Wasze pytania, wasze poszukiwania, wasze pragnienia niech będą dla was drogą do spotkania z Chrystusem, do odnajdowania swoich korzeni i do odkrycia nowego początku – mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak do młodych. Nawiązując do tegorocznego hasła spotkania przyznał, że nie ma lepszego miejsca niż Lednica, bo trzeba tu przybyć, by sięgnąć właśnie do początków – początków naszej wiary i do chrztu świętego.
CZYTAJ DALEJ

Diecezja warszawsko-praska: Księża neoprezbiterzy otrzymali nominacje na swoje pierwsze parafie

2026-06-08 07:56

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Księża neoprezbiterzy otrzymali nominacje na swoje pierwsze parafie na mocy decyzji podjętych przez biskupa Romualda Kamińskiego.

▪️ks. Marek Jan Dąbrowski został mianowany wikariuszem parafii św. Michała Archanioła w Warszawie - Grodzisk,
CZYTAJ DALEJ

„Madonna z Czereśniami”. Nowy wizerunek Matki Bożej, który ma pobudzić kult maryjny

2026-06-08 12:48

[ TEMATY ]

Matka Boża

Włodzimierz Rędzioch

„Madonna z Czereśniami”

„Madonna z Czereśniami”

Celleno to stare miasteczko na północy regionu Lacjum, między Viterbo a jeziorem Bolsena. Jego średniowieczna część została opuszczona w latach 50. XX w. i chociaż to „stare” Celleno jest częściowo zrujnowane, zachowało kilka średniowiecznych budowli oraz zamek.

Miasteczko słynie z produkcji czereśnie i dlatego jest „zbratane” z innym włoskim miasteczkiem znanym z czereśni – Ceresarą, która znajduje się niedaleko Mantui. Ostatnio gmina Ceresara podarowała gminie Celleno szczególny prezent – obraz przedstawiający Matkę Bożą z czereśniami i z Dzieciątkiem Jezus. Czereśnie nawiązują do tradycji rolniczej obu gmin, ale mają też głęboką symbolikę religijną - nawiązują do dawnej tradycji ikonograficznej renesansu, inspirowane Ewangeliami apokryficznymi. Madonnę z czereśniami malowali tak wybitni artyści jak Tycjan i Barocci – obraz Barocciego znajduje się w Pinakotece Watykańskiej, a arcydzieło Tycjan namalowane w latach 1516-1518, obecnie znajdującą się w Kunsthistorisches Museum w Wiedniu. Czereśnie symbolizują krew Męki Pańskiej, ale także słodycz owoców Raju.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję