Reklama

Niedziela Małopolska

Barbórka

Niedziela małopolska 50/2017, str. 1

[ TEMATY ]

barbórka

Adam Bujak archidiecejza krakowska

W kaplicy św. Kingi w Wieliczce

W kaplicy św. Kingi w Wieliczce

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Gromadzimy się w tym prawdziwie świętym miejscu, w kaplicy św. Kingi, w tej kopalni, która ma swoje wspaniałe dzieje sięgające kilka wieków wstecz, uwiecznione trudem ludzi, którzy pracowali tutaj nie tylko dla utrzymania siebie i swoich najbliższych, ale także budowali ekonomiczną potęgę Rzeczypospolitej, począwszy do czasów Kazimierza Wielkiego – mówił abp Marek Jędraszewski podczas uroczystości barbórkowych.

W Wieliczce świętowanie rozpoczęło się już w piątek 1 grudnia. Najpierw Metropolita Krakowski poświęcił komorę Jezioro Wessel. Witając przybyłych na uroczystość poświęcenia, Zbigniew Zarębski, prezes zarządu S. A. Kopalnia Soli „Wieliczka”, zauważał: – Tę komorę wybraliśmy jako miejsce rozpoczęcia dzisiejszej Barbórki nie tylko dlatego, że się w niej będą ludzie leczyć, ale też ze względu na to, że w tej komorze skupiają się jak w soczewce wszystkie spojrzenia na kopalnię. I przekonywał: – Proszę pamiętać, że górnicy kopalni soli w Wieliczce to od pokoleń ludzie dbający też o piękno, o to co po sobie pozostawią.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Z kolei Damian Konieczny, prezes zarządu sp. z o.o. Kopalnia Soli „Wieliczka” Trasa Turystyczna, przypomniał, że głównym elementem ich misji jest udostępnianie kopalni jako miejsca zabytkowego, miejsca kultu religijnego oraz sanatorium. I zauważał: – Otwarcie tej pięknej komory uzdrowiskowej to nie tylko tradycja. To kontynuacja prac związanych ze zdrowiem, ale także odpowiedź na coraz bardziej rosnące zapotrzebowanie łagodzenia i zapobiegania chorobom dróg oddechowych.

W Mszy św. uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich, miejskich i samorządowych, a nade wszystko górnicy, którzy przez przyczynę św. Barbary dziękowali Bogu za Jego błogosławieństwo, opiekę nad kopalnią i nad tymi, którzy w niej pracują. Patronkę górników, jej niezłomność ducha, jej opiekę nad ludźmi wykonującymi szczególnie niebezpieczne zawody, przypomniał w czasie homilii abp Marek Jędraszewski. I przekonywał: – Św. Barbara mówi każdej i każdemu z nas; bądź mądry, to znaczy, znajdź swój czas! Znajdź swój początek i to, do czego zmierzasz. Bądź odważny, nie bój się zagrożeń, które świat stawia wobec ciebie. Nie bój się! Miej ufność pokładaną w Bogu, albowiem On jest z tobą i Jego święci aniołowie.

Po Eucharystii odbyła się w kopalni akademia barbórkowa, w czasie której wyróżniającym się pracownikom wręczono odznaczenia, a ponadto nadano stopnie górnicze.

2017-12-06 13:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Wodarczyk w radiowej Mszy Barbórkowej: górniczy stan to przykład pracowitości i pobożności

[ TEMATY ]

barbórka

bp Adam Wodarczyk

Archiwum Główne Ruchu Światło-Życie

Drodzy bracia górnicy, wasz stan to przykład pracowitości w trudnej pracy pod ziemią, ale także przykład pobożności. Dziękujemy, że te dobre religijne tradycje przedłużacie waszym świadectwem życia - powiedział bp Adam Wodarczyk w niedzielę 4 grudnia, we wspomnienie św. Barbary, podczas Mszy św. transmitowanej w Programie I Polskiego Radia z parafii św. Jerzego w Mszanie koło Wodzisławia Śląskiego.

Msza św. sprawowana była w intencji górników, emerytów, rencistów górniczych i ich rodzin oraz za zmarłych górników.
CZYTAJ DALEJ

Prokurator Witkowski: Ks. Popiełuszko był dwukrotnie wrzucany do Wisły [część III]

2026-01-20 14:25

[ TEMATY ]

Milena Kindziuk

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

Wikimedia (domena publiczna)

Z prokuratorem Andrzejem Witkowskim, o tym, co działo się z księdzem Popiełuszką między 25 a 31 października 1984, rozmawia Milena Kindziuk (część III).

- Wieloletni obrońca ustaleń Pana Prokuratora - Piotr Litka - dotarł do taksówkarza, który w jednym z filmów dokumentalnych przyznał się, że 25 października 1984 roku wieczorem był na tamie i widział, jak właśnie wtedy wrzucono ciało ks. Jerzego do Wisły. Taksówkarz dokładnie opisuje, jak 25 października na tamie we Włocławku dwaj mężczyźni wrzucili ciało do Wisły. Potem rozmówca przyznaje: „za dużo powiedziałem…Trzeba zapomnieć”. Co Pan na to? Czy ustalenia red. Litki są wiarygodne?
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV: człowieczeństwo Jezusa mówi nam o prawdzie Ojca

2026-01-21 10:31

[ TEMATY ]

Watykan

Leon XIV

Vatican Media

Aby poznać Boga w Chrystusie, musimy przyjąć Jego integralne człowieczeństwo: prawda Boża nie objawia się w pełni tam, gdzie usuwa się coś z tego, co ludzkie, tak jak integralność człowieczeństwa Jezusa nie umniejsza pełni Bożego daru – wskazał Papież podczas dzisiejszej katechezy. Katecheza stanowiła kontynuację tematu dotyczącego Konstytucji dogmatycznej Dei Verbum Soboru Watykańskiego II.

Podczas środowej katechezy rozważano fragment Ewangelii św. Jana (J 14, 6-9).
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję