Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Maryjo, Twoi jesteśmy

„Matko Najświętsza, Pani Kalwaryjska, Tobie ufam i Tobie raz jeszcze wyznaję: Totus Tuus, Maria!” – słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II stały się mottem II Festiwalu Pieśni Maryjnej i Religijnej w Lipsku

Niedziela zamojsko-lubaczowska 23/2017, str. 7

[ TEMATY ]

festiwal

Ks. Krzysztof Hawro

Zespół alumnów wraz z ks. Dominikiem Samulakiem podczas modlitwy

Zespół alumnów wraz z ks. Dominikiem Samulakiem podczas modlitwy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Była to już druga edycja festiwalu, którego głównym organizatorem jest parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Lipsku k. Zamościa przy współpracy z Urzędem Gminy Zamość i Gminnym Ośrodkiem Kultury Gminy Zamość. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objęli: bp Marian Rojek – ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej i Ryszard Gliwiński – wójt gminy Zamość.

Tegoroczne spotkanie odbyło się 21 maja przy kościele parafialnym pw. św. Jana Chrzciciela w Lipsku. Była to okazja do wspólnego spotkania i rywalizacji kilkunastu zespołów śpiewaczych oraz solistów nie tylko z terenu gminy. To również spotkanie modlitewne mające na celu oddanie hołdu Mace Bożej. Taki charakter spotkania wskazał ks. ks. Tomasz Winogrodzki, proboszcz parafii w Lipsku. – Bardzo się cieszę, że taki Festiwal Pieśni Maryjnej powstał tutaj. Pomysł zrodził się u moich parafian. Zawsze powtarzam, że część Kościoła, którą stanowią wierni, jest śpiącym olbrzymem, którego trzeba obudzić, by działać. Uważam, że ten olbrzym został obudzony. Festiwal prowadzą nasi młodzi parafianie, śpiewają też parafianie i goście – podkreślił ks. Winogrodzki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Modlitwa i świadectwo

Reklama

Niedziela 21 maja to szczególny dzień w naszej wspólnocie. Tego dnia gościliśmy wśród nas ks. Dominika Samulaka, ojca duchownego Wyższego Seminarium Duchownego naszej diecezji. Przybył do nas wraz z alumnami, by przeżywać u nas „niedzielę powołaniową”. Była to okazja do wspólnej modlitwy o nowe powołania do kapłaństwa, ale też sposobność do przyjrzenia się osobom, które odpowiedziały na głos Pana Jezusa i zostawiwszy wszystko, poszły za Nim. Zespół klerycki ubogacił liturgię swoim śpiewem, a ks. Dominik i dk. Paweł głosili słowo Boże, ukazujące potrzebę modlitwy za powołanych i o powołanych. Alumni, obecni w naszej wspólnocie, pokazali także swój talent muzyczny i podzielili się świadectwem powołania z uczestnikami tegorocznego festiwalu.

Aktywność i spotkanie

Żeby festiwal mógł się odbyć, potrzeba aktywności wielu osób. Potrzeba wielkiego wysiłku i zaangażowania. Taka aktywność społeczności lokalnej to nieodosobniona sprawa, co podkreśla Ryszard Gliwiński, wójt gminy Zamość: – Wspólnoty parafialne, wspólnoty samorządowe to nasze wspólne zadania, abyśmy pielęgnowali wartości wielu pokoleń Polaków, wiarę, kulturę, historię, tradycję i o to wspólnie dbamy. To taki czas, żebyśmy pielęgnowali to wszystko, co piękne, co polskie, ale także ogarnęli refleksjami to wszystko, co robimy – podkreślił gospodarz gminy.

Na chwałę Maryi

II Festiwal Pieśni Maryjnej i Religijnej „Totus Tuus” w Lipsku rozpoczęła Eucharystia, której przewodniczył ks. Tomasz Winogrodzki, a homilię wygłosił ks. Dominik Samulak. Po wspólnej modlitwie w świątyni parafialnej uczestnicy festiwalu przeszli na przykościelny plac, gdzie otwarcia części konkursowej dokonał ks. Tomasz Winogrodzki i Ryszard Gliwiński. Tę część festiwalu poprowadzili: Maria Iwanicka i Konrad Serafin. Wśród występujących na scenie znalazły się m.in. zespoły ze szkół w Białowoli, Lipsku, Borowinie Sitanieckiej, schole parafialne z Cieszanowa i Kosobud, Wesołe Gosposie z Sitańca Kolonii, Białowolanki z Białowoli, Echo Lipska, męski chór Baryton z Lipska i Czerwone Korale z Zawady oraz soliści, a gościem specjalnym był zespół alumnów z seminarium duchownego.

Jak podkreśliła Barbara Rabiega, przewodnicząca jury konkursowego festiwalu, nie liczyły się tylko walory głosowe, ale również ogólne sceniczne wrażenie występu uczestników. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowe dyplomy, nagrody książkowe, różańce oraz figurkę Matki Bożej Fatimskiej, nawiązującą do setnej rocznicy objawień w Fatimie.

Ważnym elementem tegorocznego festiwalu w Lipsku była wystawa, którą można było obejrzeć w nawie bocznej parafialnej świątyni. Przedstawiała ona ponad 70 obrazów, haftowanych przez panią Marię Gęślę, pochodzącą z Białowoli, a obecnie mieszkającą w Świdniku. Pani Maria wyszywa różnymi technikami obrazy Matki Bożej, pejzaże, wizerunki papieży. Na wystawie można było zobaczyć wizerunki Maryi z różnych świątyń w kraju i za granicą – wyszyte nićmi, koralami, haftem krzyżykowym i haftem richelieu. Patronat medialny nad festiwalem objęli Katolickie Radio Zamość, „Niedziela Zamojsko-Lubaczowska”, Telewizja Internetowa Zamosc.TV, portal Roztocze.Net i miesięcznik „Roztoczański Głos”.

2017-05-31 14:39

Oceń: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poszli za głosem powołania

Niedziela lubelska 44/2017, str. 6

[ TEMATY ]

festiwal

Ewa Kamińska

Z dramatem Karola wojtyły zmierzyli sie młodzi artyści scen krakowskich

Z dramatem Karola wojtyły zmierzyli sie młodzi artyści scen krakowskich
Uroczyste zakończenie 21. Międzynarodowego Festiwalu Organowego Lublin-Czuby 2017 odbyło się 16 października w kościele pw. Świętej Rodziny. Było to również uczczenie 39. rocznicy powołania kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową oraz zakończenie obchodów 30. rocznicy wizyty św. Jana Pawła II w Lublinie
CZYTAJ DALEJ

Boże, miej litość dla mnie, grzesznika!

2025-10-21 14:10

Niedziela Ogólnopolska 43/2025, str. 22

[ TEMATY ]

homilia

Artur Stelmasiak

Ks. prof. Waldemar Chrostowski

Ks. prof. Waldemar Chrostowski

Przypowieść o faryzeuszu i celniku, którzy przybyli do świątyni, żeby się modlić, odnosi się nie tylko do jednej konkretnej sytuacji, lecz do tego, co powtarza się w każdym pokoleniu wyznawców Boga.

Przypowieść o faryzeuszu i celniku, którzy przybyli do świątyni, żeby się modlić, odnosi się nie tylko do jednej konkretnej sytuacji, lecz do tego, co powtarza się w każdym pokoleniu wyznawców Boga. Jako pierwszą Jezus ukazuje pobożność faryzeusza, zapewne dlatego, że jest częstsza. Faryzeusz staje przed Bogiem z satysfakcją, że wypełnił wszystko, co nakazane, a nawet więcej, ponieważ uczynił to w dwójnasób. Gdyby na takim wyznaniu poprzestał, należałyby mu się uznanie i pochwała, bo nie wszyscy prowadzą życie, które wymaga tak wielkiego wysiłku. Stało się jednak inaczej. Słowa: „Boże, dziękuję Ci, że nie jestem jak inni ludzie”, świadczą, że najważniejszym celem tego wysiłku było nie tyle uczczenie Boga, ile wywyższenie się nad innych, postrzeganych jako zdziercy, niesprawiedliwi i cudzołożnicy. Ta postawa aroganckiej wyższości znalazła również wyraz w jego nastawieniu do celnika, do którego odniósł się z nieskrywaną pogardą. Zamiast patrzeć przed siebie, w stronę Boga, do którego zwracał się w modlitwie, faryzeusz oglądał się za siebie, w przekonaniu, że jest od celnika, tak samo jak od wszystkich innych ludzi, lepszy. Dziękując Bogu nie za to, kim jest, lecz za to, kim nie jest, modlił się w gruncie rzeczy do siebie, a nie do Boga. Wybrał samousprawiedliwienie, a więc tak naprawdę Boga nie potrzebował.
CZYTAJ DALEJ

60 lat deklaracji „Nostra aetate” - „kamień milowy” w stosunkach z religiami niechrześcijańskimi

2025-10-26 13:13

[ TEMATY ]

60 lat deklaracji

Nostra aetate

kamień milowy

religie niechrześcijańskie

Autorstwa Lothar Wolleh - Praca własna, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Jest ona uważana za „kamień milowy” w stosunkach Kościoła katolickiego z religiami niechrześcijańskimi; „nowy początek”, „Magna Charta”, „rewolucję kopernikańską”. Wiele superlatywów otacza deklarację „Nostra aetate”, przyjętą 60 lat temu, 28 października 1965 roku, przez Sobór Watykański II z 96-procentowym poparciem. W dokumencie Kościół podkreślił swoje uznanie dla innych religii i nawiązał z nimi dialog i współpracę. Już wtedy stwierdzono nawet, że cały Sobór będzie oceniany na podstawie tej deklaracji.

Otwarcie się na inne religie jest jednym z największych osiągnięć Soboru Watykańskiego II (1962-1965). Kluczowe dla tego zwięzłego dokumentu jest następujące stwierdzenie:
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję