Reklama

Kochane życie

Mała Ojczyzna Kardynała

Niedziela Ogólnopolska 25/2014, str. 29

kl. Bartosz Kasprzak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W maju obchodzimy Dzień Matki, a tydzień po nim – 1 czerwca – Dzień Dziecka. Pewnie nieprzypadkowo te dni następują po sobie. 23 czerwca natomiast jest Dzień Ojca. Z kolejności tych dat można sobie wysnuwać różne wnioski, ale jedno jest pewne: te trzy osoby, wymieniane w dniach im poświęconych, stanowią jedność. Taką ziemską trójcę. Rodzinę. Najmniejszą komórkę społeczną. A rodzina to wiadomo – chrzty, śluby, pogrzeby i różne inne uroczystości.

No właśnie. 22 maja byłam na pogrzebie, na ziemi, gdzie urodził się Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński i w której spoczywają prochy jego przodków. Gdy wyjeżdża się z wielkiego miasta, wszystkie inne miejsca są jakby mniejsze. Ale to tylko pozory. Bo to w takich miejscach jak to, gdzie właśnie byłam, bije najprawdziwsze serce Polski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ksiądz przytoczył w kazaniu historię chłopca, który w czasie okupacji niemieckiej uratował grupę ludzi, uwalniając ich z zamknięcia, gdzie oczekiwali na wywózkę do obozu, na roboty do Niemiec albo może nawet na rozstrzelanie. Uratował przed tym losem swoich sąsiadów, darowując im jakby nowe życie – jak podkreślił kaznodzieja. Teraz, u kresu swoich dni, tenże chłopiec już jako stary człowiek stanął przed Panem Bogiem i sam oczekuje na swoje nowe życie – życie wieczne.

Kościół był pełny, ludzie świątecznie ubrani, pomimo dnia powszedniego, całe rodziny, i niemal wszyscy obecni przystąpili do stołu Pańskiego. Po pogrzebie był wspólny obiad dla kilkuset osób, oczywiście bezalkoholowy. Na koniec zaś odśpiewano jeszcze „Anioł Pański”.

Patrząc na takich ludzi i na ich życie, łatwiej jest uwierzyć w słowa: „Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy...”.

2014-06-16 13:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

5 grudnia w Pałacu Prezydenckim odbędzie się szczyt medyczny

2025-11-19 18:23

[ TEMATY ]

Pałac Prezydencki

szczyt medyczny

5 grudnia

Agata Kowalska

5 grudnia w Pałacu Prezydenckim odbędzie się szczyt medyczny – powiedział w środę rzecznik prezydenta Rafał Leśkiewicz. Prezydent Karol Nawrocki będzie chciał rozmawiać o poprawie sytuacji w systemie ochrony zdrowia – dodał.

W środę prezydent Karol Nawrocki spotkał się z prezesem Naczelnej Rady Lekarskiej Łukaszem Jankowskim.
CZYTAJ DALEJ

Wywiad z abp. Wacławem Depo: Matka wskazująca drogę - droga Maryi prowadzi za Chrystusem

2025-11-19 14:15

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Maryja

Archiwum abp. Wacława Depo

O pracach Komisji Maryjnej KEP, potrzebie nawiedzenia Ikony Jasnogórskiej oraz niektórych tytułach maryjnych z abp. Wacławem Depo – przewodniczącym Komisji Maryjnej KEP – rozmawia Monika Książek (Tygodnik "Niedziela").

CZYTAJ DALEJ

Korea Płd.: Papuga podkradała gościom kawę. Interweniowała policja

2025-11-19 18:33

[ TEMATY ]

kawa

papuga

podkradała

interwencja policji

Adobe Stock

Amazonka żółtogardła (Amazona oratrix)

Amazonka żółtogardła (Amazona oratrix)

Koreańska policja została wezwana przez właściciela lokalu do pomocy w schwytaniu niepożądanego skrzydlatego gościa, który wypijał klientom kawę z kubków. Zielono-żółta papuga prawdopodobnie należy do gatunku zagrożonego wyginięciem - przekazała w środę agencja UPI.

Ptak był przyjazny. Nim na miejsce dotarli stróże prawa, papuga przyjęła od szefa lokalu małą przekąskę i pozwoliła się nawet pogłaskać - podała agencja.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję